Když pohladíte kočku (myšleno čtyřnohou ;-), tak začne spokojeně příst. Ale proč? No protože, hmm, protože to kočky prostě tak dělají odjakživa a dávají tak najevo svou dobrou náladu. Kdo by nad takovou obyčejnou záležitostí dumal, co?
Protože lidé jsou – podobně jako kočky – tvorové zvídaví a zvědaví, tak začali bádat i nad tím jak a proč opravdu kočky vrní. A došli k překvapivým výsledkům. My Vás seznámíme s výsledky, které pocházejí z výzkumu Kalifornské univerzity ve městě Davis. Onen nezaměnitelný zvuk, kterému říkáme vrnění, kočkovité šelmy vyluzují pomocí stahů hrtanových a bráničních svalů. Vzniká tak pravidelný zvuk o frekvenci 25 – 150 Hertzů. Bylo zjištěno, že právě tato poměrně hluboká frekvence je mimořádně prospěšná všem živým organismům. Je to s podivem, ale pokud je živý organismus vystaven takové frekvenci tak se zlepšuje pevnost kostí, posiluje svalová hmota a dokonce se zlepšuje i hojení ran.
Takže když kočky začnou příst, tak v podstatě začnou relaxovat a ‘posilovat’. Dalo by se jazykem tibetských mnichů říct, že začnou meditovat. Možná se v přítomnosti známého člověka, který je navíc hladí, cítí bezpečněji a proto se mohou i lépe uvolnit. To se pravděpodobně nikdy nikdo nedozví, stejně jako to co si obecně zvířata o nás myslí. Ale o tom co si zvířata myslí zase někdy příště.
Vzhledem k životnímu rytmu koček je to pro ně tato meditace nezbytná. Každý chovatel koček může potvrdit, že nejmilejší zábavou kočky je (kromě občasného zlobení a předvádění, že kočka určitě páníčky poslouchat nebude :-) povalování se v pelíšku a spánek. Spánek kdekoliv a kdykoliv. Jenomže pokud by kočka trávila celý svůj život pouze takto, tak by těžko mohla být symbolem mrštnosti a majitelem ‘devíti životů’. Tedy schopnosti vzpamatovat se i z poměrně vážných zranění.
A právě vrnění slouží kočce jako ideální posilovna a příruční lékárna dohromady! To ovšem vzbuzuje další zajímavé asociace. Je i široká řada lidí, kteří také potřebují hojně zpevňovat kosti, posilovat svaly, rychle hojit rány. Samozřejmě nemocní dlouhodobě upoutaní na lůžko. Nedostatek, a někdy až neschopnost pohybu může být pro lidské tělo nebezpečná. Staří lidé nebo lidé po náročných operacích. Ale podobnými problémy trpí naopak i dokonale zdraví lidé pod nejlepší možnou zdravotní péčí. Kosmonauti, kteří stráví delší dobu ve stavu beztíže na tom bývají po návratu podobně jako výše zmínění pacienti. Už je sice pryč doba ze začátků kosmonautiky, kdy se po návratu na Zem ani neudrželi na svých nohách, ale řídnutí kostí a ochabování svalstva bude problém v minimální gravitaci vždy.
Současná věda ale už právě díky obyčejným Mourkům a Micinkám zda se jedno z možných řešení našla. Stačí, když se lidé naučí vrnět. Nebo si alespoň každý den najdou chvíli času, vzít si na klín kočku a počkat si dokud nezačne vrnět kočka za ně. Nízké frekvence se přenáší z kočičího těla i na lidské, takže tím že vaše oblíbená kočka vrní vlastně zlepšuje zdravotní stav obou. Třeba časem budou kočky s kosmonautickým výcvikem a stanou se i součástí vybavení nemocnic. Psů se už jako terapeutického nástroje využívá dávno.
Kdo ví, třeba to všechno kočka ví a právě proto vrní nejradši na klíně u svého oblíbeného páníčka. Jak říká jedna reklama – kočky samy vědí co je pro ně dobré – a to aby jim dlouho vydržel jejich živitel pro ně určitě dobré je.
Zdroj: KADLÍK, Petr. Hlaďte kočky, prodloužíte jim (i sobě) život. Příroda.cz [online]. 17.8.2017 [cit. 2018-03-13]. Dostupné na: https://www.priroda.cz/clanky.php?detail=17